TOP 10

TOP 10

To prostě nesmíte minout! Zveme vás na procházku magickými místy, která fascinovala své návštěvníky před staletími i dnes. Obdivujte interiéry barokního hospitalu, relaxujte v bylinkové zahradě, vnímejte nádheru bývalých lázní se zámkem a skloňte se mistrovstvím Matyáše Bernarda Brauna.

TOP 10

Přehled nejlepších míst v Kuksu

Hospitál Kuks

Nad údolím Labe se tyčí jedna z nejvýznamnějších barokních památek v Česku. Není to zámek, ale majestátní barokní útulek pro vojenské veterány s rodovou hrobkou zakladatele Kuksu. Jeho dominantou je kostel Nejsvětější Trojice. V hrobce pod ním sní hrabě Špork společně s ostatními členy rodiny svůj věčný sen o Kuksu.

Ctnosti a neřesti

Duší Kuksu jsou sochy. Potkáte jich tu desítky doslova na každém kroku. Největší atrakcí jsou ale Ctnosti a Neřesti – sochy 24 žen představující dobré i špatné lidské vlastnosti. Vytvořil je geniální umělec Matyáš Bernard Braun a patří k vrcholu českého baroka.

Barokní lékárna

K špitálu patří i lékárna. Ta na Kuksu se dochovala v původní podobě. Tady vám povíme, k čemu je dobrá dračí krev, račí oči nebo prášek z lebky oběšence. Ano, i takové kuriózní přísady tu máme. Z prohlídky lékárny určitě nebudete otrávení. Ostatně, u vstupu minete roh jednorožce, který se užíval jako protijed.

Tanec smrti

Nedávná rekonstrukce odhalila skvost: unikátní soubor desítek ponurých maleb Tance smrti. Pokrývají stěny hlavní chodby hospitálu, přičemž kostlivci na obrazech odvádějí na smrt chudáka, dítě, řemeslníka, krále i papeže. Poselství výjevů? Ta s kosou si nevybírá a všichni jsme si před ní rovni.

Bylinková zahrada

Pravidelný půdorys, mlatové cestičky, pečlivě střižený zimostráz a víc jak sto upravených záhonů s voňavými bylinkami. Kdysi je tu mniši pěstovali společně s ovocem a zeleninou pro zdejší lékárnu a kuchyni. Dnes si ve stínu soch odpočinete od starostí.

Lázně Kuks

Kuks ve své době proslavily lázně. A ne ledajaké. Podnikavý a bohatý hrabě Špork nelitoval peněz a vybudoval okázalý resort slavnější než Karlovy Vary. I dnes vás všech neduhů zbaví už jen samotná procházka místy, kde kdysi klokotal lázeňský život a bujarý barokní rej.

Kaskádové schodiště

Co by to bylo za lázně bez léčivé vody. Sochy Tritonů pod bývalým zámkem už tři staletí pouští vodu z kukských pramenů po mohutném kaskádovém schodišti. Během vinobraní teče místo vody víno – stejně jako v dobách hraběte Šporka.

Domky řemeslníků

Roubené chaloupky rozeseté po Kuksu vyrostly společně s lázněmi. Bydleli v nich komorníci, kuchaři, lokajové, lazebníci a další personál, který dbal o to, aby se hosté cítili příjemně. Památkově chráněné roubenky zdobí Kuks už dlouhých tři sta let.

Vinice Páně

Kuks a víno patří neodmyslitleně k sobě. Z altánu na vrcholu vinohradu je navíc nejkrásnější výhled na Hospitál. Speciálně se sklenkou dobrého vína v ruce.

Ale pozor! Vstup do altánu je možný pouze po přechozí domluvě s majitelem.

Braunův betlém

Nedaleko Kuksu najdete unikátní sochařské dílo barokního mistra Matyáše Bernarda Brauna. Přímo do pískovcových skal v lese vytesal biblické výjevy s postavami Marie, Josefa, malého Ježíška a řadou poustevníků. Tato oáza zbožnosti a relaxace přímo v srdci přírody patří k vrcholům evropského sochařství.

Z Kuksu se k Betlému dostanete krásnou 3,5 km procházkou po červené či žluté značce.

Zkus Kuks jinak

Darujte netradiční zážitek

Vyberte si ze tří dobrodružných únikových her či ubytování v našich krásně zrekonstruovaných apartmánech.

 1. Domky řemeslníků
 2. Bývalý zámek
 3. Kaskádové schodiště
 4. Rentzovo muzeum
 5. Přístaviště pro vodáky
 6. Jeschkeho vila
 7. Veteran muzeum
 8. Ctnosti a neřesti
 9. České farmaceutické muzeum
 10. Barokní lékárna
 11. Tanec smrti
 12. Bylinková zahrada
 13. Galerie loutek
 • Vycházkový okruh do Braunova Betléma
loga projektu