Hospitál Kuks
Nejsme zámek. Jsme hospitál

Národní kulturní památka Hospitál Kuks se otevře 30. března. Bylinková zahrada je otevřená každý den a přístupná zdarma. 

 

To skutečně není zámek, co se tyčí nad údolím Labe a vesničkou Kuks. Majestátní stavbu, která byla původně útulkem pro vojenské vysloužilce, si můžete prohlédnout na některém ze čtyř prohlídkových okruhů: hlavní okruh představí vše důležité z historie, další vás zavede do Šporkovské hrobky, třetí přiblíží historii lékáren a poslední seznámí s historií výroby léků.

Stoupnete-li si dnes do ztichlé zahrady, nebudete chtít věřit, že se tu konaly velkolepé oslavy ctností a neřestí. Z kašen zde tenkrát tekly proudy vína, ale stačila jediná noc, aby s sebou tento rušný život navždy odnesla velká voda. O zašlé slávě Kuksu dnes svědčí největší galerie barokní plastiky pod širým nebem, která nekončí v místních zahradách, ale pokračuje i v okolních lesích, kde skály, proměněné v obrovské sochy, dodnes vyzařují blahodárnou energii.

Areál na Hospitalu prošel v minulých letech největší rekonstrukcí ve svých dějinách a v roce 2015 se otevřel v novém kabátě. Uprostřed krajiny, daleko od civilizace, najdete malý kus země, který kdysi hrabě Špork proměnil ve vyhlášené lázně.

 

 

Historie

F. A. Špork byl nejstarším synem ze čtyř dětí generála Johanna Šporka, který za své vojenské zásluhy získal šlechtický hraběcí titul a nemalé jmění. Za Šporkova života se Kuks stal společenským centrem, kam se sjížděla šlechta, vzdělanci a umělci z celé Evropy. Prohlídky ještě prázdného hospitalu patřívaly v 1. třetině 18. století k povinnému programu hosta Šporkových lázní. 

Později se hospital stal oblíbeným cílem, zejména díky zdejší sochařské výzdobě. Naproti přes údolí pak nechal postavit špitál pro místní chudé a vojenské veterány. Postaven byl také kostel Nejsvětější trojice a nedaleký Braunův betlém, který je příjemnou procházkovou trasou vedoucí z Kuksu do nedalekého lesa.

olejomalba Kuksu Podhrázský


Potřebujete poradit
s návštěvou Kuksu?


Napište nám. Ozveme se a pomůžeme

Odeslat dotaz

 

Otevírací doba
9.00–17.00

DUBEN, KVĚTEN, ČERVEN
úterý–neděle
(pondělí zavřeno)


ČERVENEC,SRPEN
pondělí–neděle

ZÁŘÍ–ŘÍJEN
úterý–neděle
(pondělí zavřeno)

Vstupné

ZÁKLADNÍ OKRUH
Dospělí 120 Kč | Snížené vstupné 80 Kč | Rodina 320 Kč

ŠPORKOVSKÁ HROBKA
Dospělí 30 Kč | Snížené vstupné 20 Kč | Rodina 80 Kč

HISTORIE LÉKÁREN
Dospělí 50 Kč | Snížené vstupné 40 Kč | Rodina 140 Kč

HISTORIE VÝROBY LÉKŮ
Dospělí 40 Kč | Snížené vstupné 30 Kč | Rodina 110 Kč

Parkování

 

AUTO 50 Kč/den
AUTOBUS 150 Kč/den

Zaparkujte na hlavním parkovišti při vjezdu do obce Kuks. Jen 600 metrů od hospitálu. Při odbočení z hlavní silnice I/37 ho nemůžete minout.

Obec Kuks je památková rezervace. Vjezd vozidel je proto omezen.

 
loga projektu