CHCETE VĚDĚT
Spěcháte domů? A k čemu? K televizi a myčce nádobí?
Něco bychom pro vás měli. Pozvánky na top akce pro komtesy a vikomty. Zaručené tipy na výlety do okolí. A trochu čtivé historie, aby se vám lépe prokrastinovalo.
Akce
Výlety
Historie
Spěcháte domů? A k čemu? K televizi a myčce nádobí?
Něco bychom pro vás měli. Pozvánky na top akce pro komtesy a vikomty. Zaručené tipy na výlety do okolí. A trochu čtivé historie, aby se vám lépe prokrastinovalo.
Baroko naoko, Thetarum Kuks, Vinobraní, Svatohubertské slavnosti, Vánoční trhy - to jsou jen některé z akcí, které se na Kuksu konají. Naplánujte si svou cestu tak, abyste zažili Kuks uprostřed barokní slavnosti či se sklenou vína v ruce.
Nedaleko Kuksu najdete unikátní sochařské dílo barokního mistra Matyáše Bernarda Brauna. Přímo do pískovcových skal v lese vytesal biblické výjevy s postavami Marie, Josefa, malého Ježíška a řadou poustevníků. Tato oáza zbožnosti a relaxace přímo v srdci přírody patří k vrcholům evropského sochařství.
I proto je čekatelem na zápis mezi památky UNESCO.
Kuks je neodmyslitelně spjat se sochami Matyáše Bernarda Brauna. Spojení Kuks a sochy dnes citlivě dotváří moderní křížová cesta, kterou zde vytvořily tři generace architektů. Obdivovat ji můžete třeba cestou od slavného Braunova Betléma.
Kdepak, zrak vás nešálí. Na kopcích pod krkonošskými hřebeny se opravdu prohánějí zvířata, jejichž domovem je původně daleká Afrika. Zdejší zoologická zahrada se safari, kterou založil legendární Josef Vágner, dnes poskytuje třeba i ubytování v originálním africkém kempu.
Za třpytivou krásou vánočních ozdob je poctivé řemeslo, které ve Dvoře Králové nad Labem umějí lépe, než leckde jinde. Výroba foukaných ozdob zde má tradici už od poloviny devatenáctého století. Exkurzí přímo do jejich výroby si zde můžete udělat Vánoce třeba i v létě.
Slavná minulost věna českých královen i živá přítomnost města na úpatí Krkonoš, které je jako stvořené pro výlet. To je Dvůr Králové nad Labem, město, které kromě zoologické zahrady proslavil asi nejvíc „nález“ Rukopisu královédvorského. Ale jinak je zde vše čistá pravda.
To, co z dálky vypadá jako zámek, je ve skutečnosti přehrada. Přehrada v lese nad Bílou Třemešnou fascinuje romantiky i obdivovatele technického díla, které na Labi stojí už od roku 1920. Projděte se po 218 metrů dlouhé hrázi nebo v okolních lesích. Nebudete litovat.
Původní jezuitská zahrada z 18. století byla obnovena v roce 2013. Přiléhá k zámku, který v současnosti slouží jako domov pro nemocné. Pokud by se vám zdálo, že se procházíte rajskou zahradou, není to náhoda: právě jako její připomínka byla totiž zdejší zahrada založena.
Pouhých sedm let stačilo, aby v městečku Josefově vyrostla mohutná císařská pevnost. Dokončena byla v roce 1787 a jejím úkolem bylo chránit severní hranici habsburské říše. Nadchne vás procházka širokými příkopy i pravoúhlými ulicemi pevnostního města.