CHCETE VĚDĚT

Spěcháte domů? A k čemu? K televizi a myčce nádobí?
Něco bychom pro vás měli. Pozvánky na top akce pro komtesy a vikomty. Zaručené tipy na výlety do okolí.  A trochu čtivé historie, aby se vám lépe prokrastinovalo. 

 

Akce na Kuksu
od jara do podzimu

Baroko naoko, Thetarum Kuks, Vinobraní, Svatohubertské slavnosti, Vánoční trhy - to jsou jen některé z akcí, které se na Kuksu konají. Naplánujte si svou cestu tak, abyste zažili Kuks uprostřed barokní slavnosti či se sklenou vína v ruce.

 

Kalendář akcÍ >

 

Braunův Betlém
Lesní galerie soch

Nedaleko Kuksu najdete unikátní sochařské dílo barokního mistra Matyáše Bernarda Brauna. Přímo do pískovcových skal v lese vytesal biblické výjevy s postavami Marie, Josefa, malého Ježíška a řadou poustevníků. Tato oáza zbožnosti a relaxace přímo v srdci přírody patří k vrcholům evropského sochařství.

I proto je čekatelem na zápis mezi památky UNESCO.

 

Křížová cesta 21. století
Braunovi následovníci

Kuks je neodmyslitelně spjat se sochami Matyáše Bernarda Brauna. Spojení Kuks a sochy dnes citlivě dotváří moderní křížová cesta, kterou zde vytvořily tři generace architektů. Obdivovat ji můžete třeba cestou od slavného Braunova Betléma.

 

ZOO Dvůr Králové
Afrika pod Sněžkou

Kdepak, zrak vás nešálí. Na kopcích pod krkonošskými hřebeny se opravdu prohánějí zvířata, jejichž domovem je původně daleká Afrika. Zdejší zoologická zahrada se safari, kterou založil legendární Josef Vágner, dnes poskytuje třeba i ubytování v originálním africkém kempu.

 

Expozice vánočních ozdob
kde se rodí Vánoce

Za třpytivou krásou vánočních ozdob je poctivé řemeslo, které ve Dvoře Králové nad Labem umějí lépe, než leckde jinde. Výroba foukaných ozdob zde má tradici už od poloviny devatenáctého století. Exkurzí přímo do jejich výroby si zde můžete udělat Vánoce třeba i v létě.

 

Dvůr Králové nad Labem
věno českých královen

Slavná minulost věna českých královen i živá přítomnost města na úpatí Krkonoš, které je jako stvořené pro výlet. To je Dvůr Králové nad Labem, město, které kromě zoologické zahrady proslavil asi nejvíc „nález“ Rukopisu královédvorského. Ale jinak je zde vše čistá pravda.

 

Přehrada Les Království
zámek na Labi

To, co z dálky vypadá jako zámek, je ve skutečnosti přehrada. Přehrada v lese nad Bílou Třemešnou fascinuje romantiky i obdivovatele technického díla, které na Labi stojí už od roku 1920. Projděte se po 218 metrů dlouhé hrázi nebo v okolních lesích. Nebudete litovat.

 

Bylinková zahrada Josefa Kamela
a zámecký park Žireč

Původní jezuitská zahrada z 18. století byla obnovena v roce 2013. Přiléhá k zámku, který v současnosti slouží jako domov pro nemocné. Pokud by se vám zdálo, že se procházíte rajskou zahradou, není to náhoda: právě jako její připomínka byla totiž zdejší zahrada založena.

 

Pevnost Josefov
severní výspa monarchie

Pouhých sedm let stačilo, aby v městečku Josefově vyrostla mohutná císařská pevnost. Dokončena byla v roce 1787 a jejím úkolem bylo chránit severní hranici habsburské říše. Nadchne vás procházka širokými příkopy i pravoúhlými ulicemi pevnostního města.

 
loga projektu