MUSÍTE VIDĚT

To prostě nesmíte minout! Zveme vás na procházku magickými místy, která fascinovala své návštěvníky před staletími i dnes.

Obdivujte interiéry barokního hospitalu, relaxujte v bylinkové zahradě, vnímejte nádheru bývalých lázní se zámkem a skloňte se mistrovstvím Matyáše Bernarda Brauna.

 

Hospitál Kuks
Ani zámek, ani hrad

Nad údolím Labe se tyčí jedna z nejvýznamnějších barokních památek v Česku. Není to zámek, ale majestátní barokní útulek pro vojenské veterány s rodovou hrobkou zakladatele Kuksu. Jeho dominantou je kostel Nejsvětější Trojice. V hrobce pod ním sní hrabě Špork společně s ostatními členy rodiny svůj věčný sen o Kuksu.
 

Více >

 

Ctnosti a Neřesti
Braunova barokní chlouba

Duší Kuksu jsou sochy. Potkáte jich tu desítky doslova na každém kroku. Největší atrakcí jsou ale Ctnosti a Neřesti – sochy 24 žen představující dobré i špatné lidské vlastnosti. Vytvořil je geniální umělec Matyáš Bernard Braun a patří k vrcholu českého baroka.

 

Barokní lékárna
U Granátového jablka

K špitálu patří i lékárna. Ta na Kuksu se dochovala v původní podobě. Tady vám povíme, k čemu je dobrá dračí krev, račí oči nebo prášek z lebky oběšence. Ano, i takové kuriózní přísady tu máme. Z prohlídky lékárny určitě nebudete otrávení. Ostatně, u vstupu minete roh jednorožce, který se užíval jako protijed.
 

 

Tanec smrti
Dobový komiks

Nedávná rekonstrukce odhalila skvost: unikátní soubor desítek ponurých maleb Tance smrti. Pokrývají stěny hlavní chodby hospitálu, přičemž kostlivci na obrazech odvádějí na smrt chudáka, dítě, řemeslníka, krále i papeže. Poselství výjevů? Ta s kosou si nevybírá a všichni jsme si před ní rovni.
 

 

Bylinková zahrada
Oáza pro duši

Pravidelný půdorys, mlatové cestičky, pečlivě střižený zimostráz a víc jak sto upravených záhonů s voňavými bylinkami. Kdysi je tu mniši pěstovali společně s ovocem a zeleninou pro zdejší lékárnu a kuchyni. Dnes si ve stínu soch odpočinete od starostí.
 

 

Lázně Kuks
U pramene všeho

Kuks ve své době proslavily lázně. A ne ledajaké. Podnikavý a bohatý hrabě Špork nelitoval peněz a vybudoval okázalý resort slavnější než Karlovy Vary. I dnes vás všech neduhů zbaví už jen samotná procházka místy, kde kdysi klokotal lázeňský život a bujarý barokní rej.
 

 

Kaskádové schody
Srdce lázní

Co by to bylo za lázně bez léčivé vody. Sochy Tritonů pod bývalým zámkem už tři staletí pouští vodu z kukských pramenů po mohutném kaskádovém schodišti. Během vinobraní teče místo vody víno – stejně jako v dobách hraběte Šporka.
 

 

Domky řemeslníků
Roubená romantika

Roubené chaloupky rozeseté po Kuksu vyrostly společně s lázněmi. Bydleli v nich komorníci, kuchaři, lokajové, lazebníci a další personál, který dbal o to, aby se hosté cítili příjemně. Památkově chráněné roubenky zdobí Kuks už dlouhých tři sta let.
 

 

Braunův Betlém
Lesní galerie soch

Nedaleko Kuksu najdete unikátní sochařské dílo barokního mistra Matyáše Bernarda Brauna. Přímo do pískovcových skal v lese vytesal biblické výjevy s postavami Marie, Josefa, malého Ježíška a řadou poustevníků. Tato oáza zbožnosti a relaxace přímo v srdci přírody patří k vrcholům evropského sochařství.

I proto je čekatelem na zápis mezi památky UNESCO.

 
loga projektu