MAGICKÁ PROCHÁZKA

HOSPITAL KUKS  |  CTNOSTI A NEŘESTI  |  MUZEA

 

Nevíme, co magického tu viděl hrabě Špork, než Kuks postavil. Ale víme, co musíte z Kuksu vidět vy. 

Hospital Kuks
břeh smrti


To prostě nesmíte minout! Zveme vás na procházku magickými místy, která fascinovala své návštěvníky před staletími i dnes: obdivujte interiéry barokního hospitalu, relaxujte v bylinkové zahradě, skloňte se před mistrovstvím Matyáše Bernarda Brauna. A smekněte také před pomíjivostí života. To byla jedna z myšlenek hraběte Šporka.

 

Hospital Kuks
Co to na tom kopci stojí?

To skutečně není zámek, co se tyčí nad údolím Labe a vesničkou Kuks. Majestátní stavbu, která byla původně útulkem pro vojenské vysloužilce, si můžete prohlédnout na některém ze čtyř prohlídkových okruhů: hlavní okruh představí vše důležité z historie, další vás zavede do Šporkovské hrobky, třetí přiblíží historii lékáren a poslední seznámí s historií výroby léků.

Chci navštívit hospital

 

Ctnosti a Neřesti
Braunova barokní chlouba

Duší Kuksu jsou sochy. Potkáte jich tu desítky doslova na každém kroku. Největší atrakcí jsou ale Ctnosti a Neřesti – sochy 24 žen představující dobré i špatné lidské vlastnosti. Vytvořil je geniální umělec Matyáš Bernard Braun a patří k vrcholu českého baroka.

 

Tanec smrti
nástěnný barokní komiks

Při poslední rekonstrukci hospitalu byl na centrální chodbě odkryt unikátní soubor desítek maleb, které zachycují smrt v mnoha jejích podobách. Poselstvím Tance Smrti je, že ta s kosou si jednou přijde pro každého bez rozdílu. Už jste někdy viděli smrt tančit?

 

Bylinková zahrada
Labe místo Loiry

Pravidelný půdorys, štěrkové cestičky, pečlivě střižený zimostráz, obří obelisky a celá řada soch. Zámecká zahrada na Loiře? Kdepak, tohle je špitální bylinková zahrada v Kuksu. Velký křesťanský bojovník uprostřed a další sochy byly do bezpečí zahrady přeneseny z Braunova Betléma.

 

Farmaceutické muzeum
jak nezestárnout

Víte, jaké je to být lékárníkem? Zkuste si to v Českém farmaceutickém muzeu. Možná si tu připravíte vlastní elixír mládí. Nebo aspoň tabletku. Poznáte, jak a čím se léčilo od baroka po současnost. A kdyby se vám z vůně léčivek zatočila hlava, pomoc je nablízku. Na nohy vás postaví nádoby na pijavice nebo lahodný bylinný likér z Kuksu.

Chci navštívit muzeum

 

Barokní lékárna
U Granátového jablka

V barokní lékárně U Granátového jablka se dozvíte, k čemu jsou dobrá vlčí játra nebo prášek z mumie. Ano, i takové ingredience tu máme. Aby ne, když je to druhá nejstarší dochovaná lékárna v Česku.

 

Hraběcí hrobka
dvacet Šporků

Pod kostelem Nejsvětější Trojice, který tvoří centrální část hospitalu, vybudoval hrabě Špork v roce 1717 rodinnou hrobku. Svůj věčný sen o Kuksu zde sní i on sám. Poslední dvacátá rakev sem byla uložena v r. 1933, kdy Šporkové vymřeli po meči.

 

Galerie vín
vinný sklep ve stínu kostela

Hned vedle kostela Nejsvětější Trojice se ukrývá Galerie vín, která představuje skvosty českého vinařství. A můžete si je samozřejmě i koupit, stejně jako vína z hroznů, které vyrostly na vinici nad kuksým údolím.

 

Lázně Kuks
břeh života


Lázeňský břeh byl místem, kde klokotal společenský život lázeňských hostů a kvetla zábava ve všech svých podobách. Hrabě Špork si zakládal na tom, že do jeho lázní se hosté jezdí bavit. Tomu bylo v Kuksu uzpůsobeno vše. Pojďme společně poznat místa, kam se jezdila bavit evropská smetánka na přelomu sedmnáctého a osmnáctého století.

Lázně
když byl Kuks středem Evropy

Kuks proslavily lázně. Ve své době věhlasem předčily Karlovy Vary a sjížděla se do nich smetánka a umělci z celé Evropy. Bývalým lázním se dnes vrací jejich lesk. Na nábřeží vzniklo muzeum barokního knihtisku, informační centrum a stylový hostinec.

 

Kaskádové schodiště
co léčí líp než voda

Co by to bylo za lázně bez léčivé vody. Sochy Tritonů dodnes pouští po mohutném kaskádovém schodišti vodu z kukských pramenů. A během vinobraní místo vody teče víno – stejně jako za dob hraběte Šporka.

 

Domky řemeslníků
roubená romantika

Roubené chaloupky rozeseté podél cesty do centra Kuksu vznikly společně s lázněmi. Bydleli v nich komorníci, kuchaři, lokajové, lazebníci a další personál, který se staral o příjemný pobyt lázeňských hostů. Většina roubenek tu stojí už od roku 1703.

 

Vinohrad nad údolím
kousek Moravy v Podkrkonoší

Ne, není to přelud. Jen pár kilometrů před vrcholky Krkonoš roste ve svahu nad kukským údolím opravdu vinná réva. Díky obnově zdejšího vinohradu a jeho úrodě si ve viničním altánu můžeme opět připít vínem z Kuksu.

 

Rentzovo muzeum
rytec, který zachytil tvář Kuksu

Muzeum barokního knihtisku. Funkční mědirytinový a knihtiskařský lis ze 17. století, rytecká dílna a vzácné originály děl Michaela Heinricha Rentze – nejvýznamějšího rytce a grafika barokních Čech, který působil v Kuksu. Jen díky jeho nádherným rytinám víme, jak vlastně Kuks před 300 lety vypadal.

Chci do muzea

 

Barokní studánka
u pramene všeho

Tady všechno začalo. Hrabě Špork si objednal analýzu, která potvrdila zdraví prospěšné účinky zdejších pramenů. Ty však léčivé ve skutečnosti nebyly. Podvod? Možná. Určitě však tento okamžik znamenal pravé zrození Kuksu a počátek jeho slávy.

 

Veteran muzeum
na dvou i čtyřech kolech

Rodinné muzeum historických vozidel a motoristických doplňků najdete hned vedle Jeschkeho vily, kde se nachází infocentrum. Expozice automobilů a motocyků, které už na silnicích jen tak nepotkáte, se nachází v objektu někdejší secesní továrny.

Chci do muzea

 
loga projektu