MUSÍTE VIDĚT

Hospitál Kuks
Zámek Kuks
Braunův Betlém

MUSÍTE VIDĚT

To prostě nesmíte minout! Zveme vás na procházku magickými místy, která fascinovala své návštěvníky před staletími i dnes.

Obdivujte interiéry barokního hospitalu, relaxujte v bylinkové zahradě, vnímejte nádheru bývalých lázní se zámkem a skloňte se mistrovstvím Matyáše Bernarda Brauna.

 

Hospital Kuks
Co to na tom kopci stojí?

To skutečně není zámek, co se tyčí nad údolím Labe a vesničkou Kuks. Majestátní stavbu, která byla původně útulkem pro vojenské vysloužilce, si můžete prohlédnout na některém ze čtyř prohlídkových okruhů: hlavní okruh představí vše důležité z historie, další vás zavede do Šporkovské hrobky, třetí přiblíží historii lékáren a poslední seznámí s historií výroby léků.

Chci navštívit hospital

 

Ctnosti a Neřesti
Braunova barokní chlouba

Duší Kuksu jsou sochy. Potkáte jich tu desítky doslova na každém kroku. Největší atrakcí jsou ale Ctnosti a Neřesti – sochy 24 žen představující dobré i špatné lidské vlastnosti. Vytvořil je geniální umělec Matyáš Bernard Braun a patří k vrcholu českého baroka.

 

Barokní lékárna
U Granátového jablka

V barokní lékárně U Granátového jablka se dozvíte, k čemu jsou dobrá vlčí játra nebo prášek z mumie. Ano, i takové ingredience tu máme. Aby ne, když je to druhá nejstarší dochovaná lékárna v Česku.

 

Tanec smrti
nástěnný barokní komiks

Při poslední rekonstrukci hospitalu byl na centrální chodbě odkryt unikátní soubor desítek maleb, které zachycují smrt v mnoha jejích podobách. Poselstvím Tance Smrti je, že ta s kosou si jednou přijde pro každého bez rozdílu. Už jste někdy viděli smrt tančit?

 

Bylinková zahrada
Labe místo Loiry

Pravidelný půdorys, štěrkové cestičky, pečlivě střižený zimostráz, obří obelisky a celá řada soch. Zámecká zahrada na Loiře? Kdepak, tohle je špitální bylinková zahrada v Kuksu. Velký křesťanský bojovník uprostřed a další sochy byly do bezpečí zahrady přeneseny z Braunova Betléma.

 

Lázně
když byl Kuks středem Evropy

Kuks proslavily lázně. Ve své době věhlasem předčily Karlovy Vary a sjížděla se do nich smetánka a umělci z celé Evropy. Bývalým lázním se dnes vrací jejich lesk. Na nábřeží vzniklo muzeum barokního knihtisku, informační centrum a stylový hostinec.

 

Kaskádové schodiště
co léčí líp než voda

Co by to bylo za lázně bez léčivé vody. Sochy Tritonů dodnes pouští po mohutném kaskádovém schodišti vodu z kukských pramenů. A během vinobraní místo vody teče víno – stejně jako za dob hraběte Šporka.

 

Domky řemeslníků
roubená romantika

Roubené chaloupky rozeseté podél cesty do centra Kuksu vznikly společně s lázněmi. Bydleli v nich komorníci, kuchaři, lokajové, lazebníci a další personál, který se staral o příjemný pobyt lázeňských hostů. Většina roubenek tu stojí už od roku 1703.

 

Braunův Betlém
jesličky po celý rok

Matyáš Braun zobrazil uprostřed lesů výjev Narození Páně s postavami Marie, Josefa a malého Ježíška. Ačkoliv se z původního rozsahu dochovalo jen torzo, dojít k němu je i dnes zážitkem a setkáním s mistrem baroka.

 
loga projektu